Fyzikální čtvrtky

Fyzikální čtvrtky jsou volný cyklus přednášek a seminářů, které pořádá katedra fyziky FEL-ČVUT pro studenty, jejich učitele a odborné pracovníky i širší veřejnost. Další informace najdete na Facebooku. Záznamy přednášek najdete také na  YouTube.

 

Program na zimní semestr 2022/2023

 

22. 9. 2022 Milan Halousek
(Česká kosmická kancelář)
Kalendář pilotované kosmonautiky 2021 – 2022
Za posledních dvanáct měsíců se toho v pilotované kosmonautice odehrálo velice mnoho. Nad našimi hlavami nelétá již pouze Mezinárodní vesmírná stanice ISS, ale i postupně se rozšiřující čínská stanice Tiangong. Do vesmíru se podívaly první tři turistické mise, ale i ruští filmaři, kteří na palubě ISS natáčeli nový film. Uskutečnila se celá řada amerických i ruských výstupů do volného kosmu z ISS, i čínských z jejich stanice. Stalo se i několik dramatických a nebezpečných událostí. A do vesmíru vylétl i český Hurvínek! Tento svět ale bohužel opustilo i několik kosmonautů a osobností s vesmírem těsně spojených. S velkým smutkem jsme přijali zprávy o tom, že zemřeli přední čeští odborníci a popularizátoři kosmonautiky Boris Valníček a Jaroslav Sýkora. Pilotovanou i nepilotovanou kosmonautiku bohužel také velmi ovlivňovala probíhající válka na Ukrajině. Ve vesmíru i na Zemi se toho prostě pořád hodně děje! Kosmonautikou uplynulých 12 měsíců vás provede Milan Halousek z Astronautické sekce České astronomické společnosti.
29. 9. 2022 Ing. Radek Mařík, CSc.
(FEL, ČVUT v Praze)
Modelování společnosti a jejího vývoje: experimenty s exaktním přístupem, kyber-egyptologie
Historikové, archeologové, egyptologové umí velmi dobře sbírat a třídit indicie o dějinách společnosti. Někteří se snaží i o interpretaci souvislostí. K tomu, aby se mohli vyjadřovat o současném či budoucím stavu naší civilizace, jim však chybí některé nástroje exaktní vědy. V tomto příspěvku uvedu několik příkladů pokusů o exaktnější přístup interpretace dat o administrativě starověkého Egypta v rámci sedmi zákonů vývoje civilizace formulovaných Miroslavem Bártou. Fyzikové tak mohou získat povědomí o metodách, které se ve fyzice běžně nepoužívají, ale zároveň mohou svým poznáním přispět na základě analogií k rozvoji modelů chování společnosti lidí.
6. 10. 2022 Ing. Jan Chochol, Ph.D.
(On Semiconductor)
Karbid křemíku – nazelenalá revoluce
Pro kompletní dekarbonizaci a elektrifikaci světového průmyslu a dopravy je potřeba zvládnout několik dílčích úloh – výrobu, distribuci, skladování a spotřebu elektrické energie. V této přednášce se podíváme na jednu veřejnosti méně známou věc, která tyto oblasti propojuje: výkonovou elektroniku, a především jejího současného premianta, karbid křemíku (SiC). Podíváme se, co všechno obnáší pro polovodičový průmysl rozdíl mezi křemíkem a karbidem křemíku, jaké jsou u SiC výzvy a očekávání a co skutečně znamená přejít u elektroaut na součástky z nazelenalého polovodiče. Přednášet bude Jan Chochol, Ph.D. z onsemi v Rožnově pod Radhoštěm.
13. 10. 2022 Ing. Zuzana Patáková
(Thermo Fisher Scientific)
Kryogenní elektronová tomografie
20. 10. 2022 doc. Mgr. Jakub Holovský, Ph.D.
(FEL, ČVUT v Praze)
Fyzikální limity fotovoltaické přeměny a jejich překonávání nejnovějšími materiály
27. 10. 2022 Ing. Miroslav Havránek, Dr. rer. nat.
(FJFI, ČVUT v Praze)
Raný vesmír očima Webbova dalekohledu
3. 11. 2022 Ing. Jakub Cikhardt, Ph.D.
(FEL, ČVUT v Praze)
Z-pinče: současný stav ve světě i v ČR

Přednášky se konají v posluchárně č. 209
v budově ČVUT FEL v Praze 6, Technická 2 a začínají v 16.15 hod.

Přednášky FČ jsou podpořeny z Fondu ČVUT
pro podporu celoškolských aktivit
a z projektu HR Awards.

 

 

 

Srdečně zveme všechny zájemce

 

Ing. Vratislav Fabián, Ph.D.
organizátor
prof. Ing. Ondřej Jiříček, CSc.
vedoucí katedry