Fyzikální čtvrtky

Fyzikální čtvrtky jsou volný cyklus přednášek a seminářů, které pořádá katedra fyziky FEL-ČVUT pro studenty, jejich učitele a odborné pracovníky i širší veřejnost. Přímý přenos přednášek sledujte zde.

 

Program na zimní semestr 2020/2021

 

24. 9. 2020 Milan Halousek
(Česká kosmická kancelář)
Kalendář pilotované kosmonautiky 2019 a 2020
V právě uplynulém roce se toho v pilotované kosmonautice událo velice mnoho zajímavého a důležitého.
Paluba Mezinárodní vesmírné stanice zažila návštěvu ruského humanoidního robota Fjodora i prvního kosmonauta ze Spojených arabských emirátů. Proběhlo mimořádně velké množství výstupů do volného vesmírného prostoru, včetně prvního čistě ženského výstupu, a k ISS se připojila celá řada kosmických lodí. Mimo jiné i první exemplář nové dopravní lodě Crew Dragon společnosti Space X.
V létě minulého roku jsme si připomněli 50. výročí od okamžiku, kdy první pozemšťan otisknul svoji stopu do měsíčního prachu. A nový americký program návratu na Měsíc ponese jméno Artemis, a v roce 2024 by v jeho rámci měl na měsíčním povrchu přistát „Druhý první muž a první žena“.
Zemřelo i několik významných osobností kosmonautiky – první člověk, který pobýval ve volném vesmíru, první německý kosmonaut, jedna z žen, která se mohla stát americkou astronautkou, nebo význačný český vědec.
1. 10. 2020 prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc. (FEL ČVUT) Současná fotovoltaika – mýty, fakta a trendy
Fotovoltaika je v současné době jedním z celosvětově nejrychleji rostoucích segmentů energetiky. Za posledních 20 let pokrok v technologii vedl k impozantnímu snížení ceny fotovoltaických modulů a dalších komponentů, zvýšení účinnosti a výraznému zlepšení spolehlivosti a výnosu systému, což se projevilo v následném poklesu ceny vyráběné elektřiny. Pro další rozvoj je důležité odpovědět na otázky.
Za jakých podmínek bude fotovoltaika konkurenceschopná bez jakýchkoliv dotací?
Jaká jsou kritéria a limity pro materiály a technologie pro výrobu fotovoltaických modulů a dalších komponentů fotovoltaických elektráren?
8. 10. 2020 Mgr. Jan Veselý (Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy) Rudá atmosféra
Na povrchu Marsu dnes voda v kapalném skupenství z fyzikálních důvodů být nemůže. Víme, že za to může příliš řídká atmosféra – Mars ji postupně ztrácí. Ukázalo se, že nízká gravitace je v tom (téměř) nevinně. Příčina je mnohem složitější, než se zdálo, a našly ji teprve nedávno sondy MAVEN a Mars Express. Od roku 2016 zkoumá atmosféru Marsu také evropsko-ruská sonda TGO. Zajímavé jsou i optické vlastnosti rudé atmosféry. Plynný obal nám o planetě prozradí daleko více, než bychom na první pohled čekali. Volné pokračování přednášky Všichni na Mars!

 

Přednášky se konají v posluchárně č. 209
v budově ČVUT FEL v Praze 6, Technická 2 a začínají v 16.15 hod.

Přednášky FČ jsou podpořeny z Fondu ČVUT
pro podporu celoškolských aktivit.

Srdečně zveme všechny zájemce

 

Ing. Vratislav Fabián, Ph.D.
organizátor
prof. RNDr. Bohuslav Rezek, Ph.D.
vedoucí katedry