Astrosoustředění 2024 – unikátní setkání s hvězdami

Ve dnech 30. června až 2. července 2024 proběhl již 26. ročník Astronomického soustředění, které pro studenty pořádá katedra fyziky FEL ČVUT. Ve školícím středisku Temešvár se tentokrát sešlo 25 studentů vysokých škol a 4 středoškolští vítězové fyzikálních a matematických olympiád. Během tří dnů byla jedna jasná noc pro pozorování, zaznělo 9 přednášek (dvě v angličtině). Soustředění navštívila nejen lama z blízké farmy, ale také dvě výjimečné osobnosti. Přednášku pro studenty o kvantové interferometrii pronesl prof. Andrei Nomerotski z Oxfordu a Brookhavenské národní laboratoře, který nyní hostuje na FJFI, a o současné kosmonautice hovořil Tomas Svitek (USA), jehož firma dodává komponenty pro BlueOrigin a SpaceX. Bohatý program dovršila show s Teslovým transformátorem a táborák.